Łysienie – przyczyny wypadania włosów

Łysienie – w wielu kulturach przypisuje się włosom magiczne właściwości ponieważ na ciele ludzkim wszystko (oprócz włosów i paznokci) raz ucięte nie odrasta.

Uważa się, że ludzie silni fizycznie są owłosieni, a starzejący się siwieją lub łysieją.

Jak podaje Słownik Symboli Władysława Kopalińskiego – „Włosy uważano są siedlisko życia, siły, sił psychicznych, duszy, mocy magicznych, czarodziejskich, a u kobiet – sił pociągu erotycznego, zniewalających mężczyzn w sposób magiczny. Dlatego ścinano włosy rzymskim westalkom, w niektórych zakonach – mniszkom składającym śluby, golono  też głowy kobietom posądzonym o czary, jako służkom szatan, aby odjąć im moc szkodzenia bliźnim. Uważano też, że kto zna się na czarnej magii, może, znalazłszy czyjeś  włosy z głowy, zaszkodzić tkwiącej w nich jeszcze duszy właściciela, dlatego należało ucięte włosy zachować lub zniszczyć”
Przysłowie łacińskie mówi: „Vir pilosus aut Fortis, aut luxuriosus” – człek kosmaty jest albo silny albo chutliwy, a Owidiusz w Sztuce kochania pisał „Pole bez trawy, roślina bez liści, głowa bez włosów – brzydkie są”.

Czasy się jednak zmieniają. Dzisiaj depilacja całego ciała  (oprócz głowy) wśród kobiet jest niemal powszechna, a coraz częściej poddają się jej mężczyźni.  Można powiedzieć, że społeczeństwo uznało, że włosy na ciele są nie tylko niepotrzebne, ale wręcz nieestetyczne i niehigieniczne. Jedynym „bastionem” pozostała głowa, jednak myślę, ze jest to tylko kwestia czasu.  Nie zmienia to jednak faktu, że łysienie zarówno u większości kobiet jak i mężczyzn wywołuje strach.

Strach bierze  się z dwóch powodów: pierwszy to troska o wygląd, o to jak będą nas odbierali inni, drugi to zastanawianie się nad przyczyną –  dlaczego włosy wypadają .

Przyczyny wypadania włosów mogą być różne : zaburzenia hormonalne, niedożywienie, stosowanie niektórych leków, odstawienie niektórych leków (antykoncepcyjnych), zatrucia, stres, niektóre choroby.

Kobiety bardzo często są zaniepokojone wypadaniem włosów po porodzie, zwłaszcza wtedy, kiedy karmią piersią.

Wypadanie włosów bywa również bardzo często uwarunkowane genetycznie (zjawisko to występuje zarówno u mężczyzn jak i u kobiet).

Powinniśmy jednak pamiętać, że każdemu człowiekowi, codziennie wypadają włosy i jest to zupełnie naturalne, ponieważ włos ma cykl życia , który dzielimy na trzy fazy : intensywnego wzrostu, stagnacji i wypadania. Dopiero,  jeśli przez dłuższy czas wypada nam dziennie ponad 100 włosów, albo wypadanie nie rozkłada się równomiernie na całej głowie ( powstają miejsca, gdzie łysiejemy) mamy powody do niepokoju.

Jak przyspieszyć porost włosów? Kiedy zdecydować się na przeszczep włosów? Jak wybrać dobrą klinikę chirurgii estetycznej? Na te i wiele innych pytań postaramy  się odpowiedzieć na  tej stronie.

{ 1 trackback }

Jak przyspieszyć porost włosów? | Łysienie
Listopad 23, 2009 o 5:54 pm

{ 0 comments… add one now }

Leave a Comment

Previous post:

Next post: