Trychologia w identyfikacji przyczyn łysienia

Łysienie to coraz powszechniejszy problem wielu mężczyzn. Wypadanie włosów ingeruje nie tylko w nasz wygląd, ale i również odbija się na naszej psychice. Codzienne wstawanie rano przed lusterkiem ze świadomością, że z każdym dniem mamy coraz mniej włosów to poważny problem natury psychicznej.

Dawniej wypadanie włosów u kobiet spostrzegane było niezmiernie rzadko. Obecnie problem ten dotyczy obu płci i coraz więcej kobiet zmaga się z łysieniem. Jak w przypadku każdej dysfunkcji naszego organizmu tak i w przypadku łysienia, zmuszeni jesteśmy do skorzystania z pomocy specjalisty. W przypadku problemów z ciśnieniem lub bólem zęba doskonale wiemy, który lekarz specjalista potrafi nam pomóc. W przypadku łysienia sprawa wyboru odpowiedniego specjalisty nie jest już taka prosta. Może nam pomóc np. dermatolog – choroby skóry to częsta przyczyna wypadania włosów. Za przed wczesne łysienie odpowiedzialne mogą być hormony, wówczas pomoże nam endokrynolog i wymieniać tak możemy jeszcze wiele specjalności.

Leczenie zaczynamy od postawienia właściwej diagnozy

Aby skutecznie leczyć łysienie musimy poznać dokładną przyczynę odpowiedzialną za wypadanie włosów. Jeśli nie wiemy, co wpływa niekorzystnie na stan naszego owłosienia na głowie, możemy mieć problem z wybraniem odpowiedniego specjalisty. Problem łysienia jest na tyle poważny, że doczekał się specjalisty zajmującego się problemami przedwcześnie wypadających włosów – jest nim Trycholog. Powstała również nowa dziedzina nauki zajmująca się analizą, diagnostyką i leczeniem chorób w obrębie skóry głowy zwana trychologią.

Obecnie wyróżnić możemy dwie podstawowe metody odzyskania utraconych włosów. Jedną z nich jest wyeliminowanie czynnika odpowiedzialnego za ich wypadanie, a druga to przeszczep włosów. Tą drugą metodę wykorzystuje się w sytuacji, gdy po usunięcia przyczyny łysienia, odzyskanie włosów w efekcie naturalnego leczenia jest nie możliwe. Późne zdefiniowanie problemu może być konsekwencją tak dużego przerzedzenia włosów, że trudno będzie zaakceptować nasz aktualny wygląd. Właśnie, dlatego tak ważna jest odpowiednia diagnoza, która pomoże dobrać odpowiednią metodę leczenia, a przede wszystkim powstrzymać łysienie zanim utracimy większość naszych włosów.

Diagnostyka łysienia to dosyć trudne zadanie, jednak dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii w końcu jest ona możliwa. W diagnostyce tej wykorzystywany jest Trichoscan. Dzięki zaawansowanej technologii możliwe jest ocenienie gęstości włosów, ich wymiary oraz tempo wzrostu, a także określeni ile włosów jest w fazie wzrostu, a ile w fazie uśpienia. Tak dokładne badanie przez długi czas było niemożliwe do przeprowadzenia z taką precyzją wyników. Bez problemu zdiagnozujemy proces miniaturyzacji włosów, który jest typowy dla łysienia androgenowego. Łysienie typu męskiego jest najczęstszą przyczyną wypadanie włosów u mężczyzn.

Badanie Trichoscanem jest dokładne, bezinwazyjne i dostarcza wielu informacji, bez których właściwa diagnoza była by wręcz niemożliwa. Wystarczy trzy dni przed planowanym badaniem wygolić obszar głowy mniejszy niż 2cm kwadratowe. Obszar ten pokrywany jest specjalnym barwnikiem, który uzyskuje aktywność po kilkunastu minutach. Po zmyciu barwnika, przy pomocy specjalnej kamery wideo wykonuje się zdjęcie nawet w dwudziestokrotnym powiększeniu. Na podstawie uzyskanego obrazu dokonywana jest komputerowa analiza, po ukończeniu, której dysponujemy takimi informacjami jak: tempo wzrostu włosa, jego wymiary, gęstość oraz procentowy stosunek włosów anagenowych do włosów telogenowych.

Wypadanie włosów, to bardziej skomplikowany proces niż nam się wydaje

Po dokładnym zdiagnozowaniu skóry głowy i zebranym wywiadzie pacjenta, przychodzi czas na zastosowanie odpowiedniej terapii. Metod leczenia jest wiele, a ich właściwy dobór to podstawa efektywnego leczenia.  Niedocenianą wciąż metodą leczenia jest światłoterapia. Choć stosowana jest od długiego czasu to nieustannie odkrywane są nowe możliwości leczenia. Leczenie światłem LED to jedna z najbardziej obiecujących technik leczenia problemów z wypadającymi włosami. W zależności od spodziewanych efektów leczenia możemy zastosować inny kolor światła. Czerwony kolor stymuluje produkcję kolagenu, doskonale nadaje się do zabiegów mających na celu regenerację skóry. Lampa koloru niebieskiego, działa bakteriobójczo, odkaża skórę głowy. Inne kolory mają działanie, wzmacniające, rozjaśniające, usuwające i łagodzące blizny lub działające wyciszająco. Jeden rodzaj terapii i wiele korzyści, które połączone z innymi technikami leczenia skutecznie pozwalają na odzyskanie zdrowych i mocnych włosów.

Leczenie łysienia, wymaga kompleksowego podejścia zaczynając od diagnostyki, leczenia zachowawczego, przeszczepu włosów, do stymulacji wzrostu nowych włosów zarówno po przeszczepie, jak i w trakcie początkowego etapu leczenia. Skórę naszej głowy możemy poprawić stosując różnego typu zabiegi fizykalne i lecznicze. Aplikowanie substancji odżywczych naświetlanie, elektroterapia, jonoforeza, ozonoterapia. Zabiegów tego typu jest o wiele więcej a ich działanie wspomaga kompleksowe leczenie i przynosi naprawdę zdumiewające efekty. Odpowiednia dieta połączona z profilaktyką i leczeniem farmakologicznym jest w stanie nie tylko zatrzymać wypadanie włosów, ale często odzyskać te już utracone.

Często, aby zdefiniować podłoże problemu, w trakcie leczenia potrzebna jest pomoc lekarzy innych specjalności, takich jak endokrynolog, dermatolog, ginekolog a nawet psycholog. Sama diagnostyka zaczyna się od zbadania skóry głowy, gdyż to właśnie problemy ze skórą głowy tj.: łupież, grzybica, czy łojotok są częstą przyczyną łysienia. Na wypadanie włosów zbiega się zazwyczaj więcej dolegliwości, oprócz problemów ze skórą głowy, są też problemy z emocjami, stres, nieodpowiednie diety, zatoki, nieleczone uzębienie, anemia. Łysienie mogą powodować lekarstwa, nikotyna, alkohol, przebyte operacje, cukrzyca, możliwości jest naprawdę wiele.

Wiadomo, że włosy, co ileś lat nam wypadają a w ich miejsce pojawiają się nowe. Fazy rozwoju włosa mogą być zaburzone przez wiele różnych czynników, dlatego bardzo ważne jest poznanie przyczyny łysienia, aby móc powstrzymać dalszą utratę włosów. Zabiegi trychologiczne pomogą również odpowiednio przygotować skórę naszej głowy do przeszczepu, a po jego wykonaniu pełnia funkcję opieki nad odzyskanymi włosami.

Właściwa diagnoza i odpowiednio dobrana metoda leczenia to najlepszy sposób na powstrzymanie łysienia.

Leave a Comment

Previous post: