Łysienie – skuteczne metody walki z łysieniem

Łysienie –  jakie są skuteczne metody walki z nadmiernym i trwałym wypadaniem włosów?

Często  ludzie zadają sobie pytanie czy ubywające włosy są oznaką naturalnego procesu oznaczą zwykłe  wypadania włosów czy jest to jest już  łysienie?  Włosy wypadają nam każdego dnia i warto o tym wiedzieć. Nie ma podstaw do obaw dlatego że jest to naturalne zjawisko związane z zmieniającymi się cyklami rozwoju włosa. Codziennie wypada nam do 150 włosów i póki ilość ta nie rośnie brak podstaw do obaw. Jeżeli ilość ta wzrośnie oznaczać to może, że dotknął nas problem łysienia. Szczególnie narażone są osoby, u których w rodzinie są przypadki łysienia typu męskiego. Jakie występują najczęstsze rodzaje łysienia? Największą część społeczności posiadających problemy z łysieniem, ma do czynienia z łysieniem rodzaju męskiego inaczej mówiąc z łysieniem androgenowym.

U kobiet również występuje ten typ łysienia chociaż w porównaniu z problemem u mężczyzn, kobiety o dużo rzadziej dosięga łysienie androgenowe. Łysienie typu męskiego posiada podłoże genetyczne, wskutek tego osoby, u których problem ten pojawiał się w poprzednich pokoleniach narażeni są na większe ryzyko wystąpienia problemu także u nich i nie ma tu różnicy czy łysienie androgenowe występowało po linii ojca czy matki. Główną rolę w łysieniu androgenowym odgrywa 5-alfa-dihydrosteron (w skrócie DHT), jest ta pochodna testosteronu, która powstaje przy użyciu 5-alfa-reduktozie. Włosy robią się coraz cieńsze i słabsze, a w końcu całkiem zanikają.

Z najnowszych badań wynika, że u osób dotkniętych przez łysienie rodzaju męskiego w miejscu łysienia jest wielokrotnie więcej białka PGD2, mianowicie prostaglandyny. Białko to odgrywa istotną funkcję w łysieniu androgenowym.

Łysienie fazy łysienia typu męskiego

Łysienie_androgenowe- fazy łysienia typu męskiego

Pośrednikiem pomiędzy prostaglantyną a mieszkami włosowymi jest receptor GPR44. Wystarczy stworzyć krem lub maść zdolną powstrzymywać receptor, aby skutecznie zahamować zbytnie wypadanie włosów. Istnieje mnóstwo innych typów łysienia i odpowiedzialnych za nie czynników. Z łysieniem tym mamy do czynienia gdy w czasie fazy wzrostu włosa zostanie ona wstrzymana przez czynniki o znaczącym stężeniu. Ma to miejsce przy zażywaniu leków przeciwnowotworowych, przy zatruciu metalami ciężkimi, stosowaniu chemioterapii lub chorób o podłożu autoimmunologicznym. Łysienie plackowate również ma podłoże autoimmunologiczne. Łysienie plackowate obejmuje nie tylko głowę, może występować w okolicy pach, wzgórka łonowego, brody, brwi lub rzęs. Rozpoznanie tego rodzaju łysienia jest bardzo proste ze względu na jego charakter. W leczeniu wykorzystuje się leki oddziałujące na poprawę krążenia skóry głowy owłosionej a także inne preparaty farmakologiczne. Wypadanie włosów może objawić się nawet po kilku miesiącach jak np. w wypadku łysienia telogenowego.

Łysienie to może występować w przypadku zbytniej utraty wagi, porodu, przeprowadzona operacji czy też stosowania ustalonych leków. Podczas gdy czynnik wywołujący zbytnie wypadanie włosów zostaje wyeliminowany w ciągu pół roku włosy odrastają. W związku z tym łysienie w to ma charakter przejściowy. Następnym rodzajem łysienia jest łysienie bliznowaciejące. Występuje ono w konsekwencji urazu lub wielorakich chorób skóry głowy. Mieszki włosowe zostają trwale uszkodzone, mieszki pozbawione są gruczołów łojowych oraz brak jest widocznych ujść mieszków. W jaki sposób skutecznie walczyć z łysieniem? W momencie gdy dotknie nas problem łysienia konieczna będzie wizyta u lekarza. W przypadku dojrzenia zwiększonej utraty włosów należy zasięgnąć porady dermatologa. Bez względu na charakter łysienia jaki nas dotyczy konieczna będzie konsultacja lekarska i odwiedziny dermatologa. Gdyż aby skutecznie móc walczyć z przesadnym wypadaniem włosów w pierwszej kolejności należy zdefiniować przyczynę odpowiedzialną za ich utratę. Medycyna zna dużo rozmaitych sposobów walki z łysieniem jedną z nich jest mezoterapia igłowa polegająca na wstrzyknięciu koktajli odżywczych mających za zadanie lepsze odżywienie skóry głowy. Z wyjątkiem zastrzyków preparaty można dodatkowo wcierać, co jest wiele wygodniejszym sposobem ze względu że można przeprowadzać to samemu w domu. Kondycję włosa możemy też poprawić wprowadzając odpowiednią dietę bogatą w białka, aminokwasy, żelazo i cynk.Medycyna zna również poza farmakologiczne metody walki z utratą włosów. Chirurgia plastyczna od dawna i z powodzeniem wykonuje przeszczep włosów. Przeszczepiając własne włosy zmniejszamy ryzyko odrzucenia przeszczepu przez nasze ciało. Do przeszczepu włosów stosuje się powszechnie dwie metody STRIP oraz FUE. Obie te metody w drugiej części przebiegają w ten sam sposób, różnią się jedynie metody pozyskania włosów do przeszczepu. W metodzie STRIP wycinany jest kawałek paska owłosionej skóry a potem rozdzielany jest na mikro transplanty, z kolei w metodzie FUE mikro transplanty pobierane są bezpośrednio z obszaru owłosionej skóry. Każda z tych metod ma swoje plusy i minusy, mimo to obie używane są z powodzeniem.

Leave a Comment

Previous post:

Next post: